Pondelok 25. 11. 2024
Dnes má meniny Katarína

Aktuality a kultúrne akcie

29
okt
2019

Telocvičňa slávnostne otvorená 29. 10. 2019

Dnes sme za účasti Ing. Juraja Káčera, námestníka primátora hlavného mesta Bratislavy, starostky Rusoviec Lucie Tulekovej Henčelovej a riaditeľa ZŠ s MŠ v Rusovciach Rastislava Kunsta, slávnostne otvorili zrekonštruovanú telocvičňu. Počas hodiny telesnej výchovy si spoločne so žiakmi zašportovali a vyskúšali tak nové priestory telocvične na vlastnej koži. V súťaži zaslúžene vyhral tím nášho kolegu Alexandra Kitanoviča, ktorý na rekonštrukciu dohliadal po projekčnej a realizačnej stránke, za čo mu týmto ďakujeme. Ďakujeme tiež všetkým, ktorí prispeli k tomu, aby sa projekt zrealizoval, p. riaditeľovi Kunstovi ako aj celému pedagogickému zboru, žiakom a ich rodičom za trpezlivosť počas rekonštrukcie. V telocvični a náraďovni sme opravili vykurovanie, vetranie, podlahy, obklady, vymaľovali sme vnútorné priestory a osadili nové basketbalové koše a hádzanárske bránky. Rekonštrukcia telocvične bola financovaná z finančných prostriedkov hlavného mesta SR Bratislava - Peňažného fondu na podporu rozvoja telesnej kultúry (ktorého zástupcom týmto ďakujeme) a spolufinancovaná z prostriedkov MČ Bratislava-Rusovce.
 
15
okt
2019

Slovenské Vianoce v SĽUK-u

Vďaka spolupráci so SĽUK-om vám opäť prinášame vstupenky na predstavenie za zvýhodnenú cenu. Tentokrát ide o program s názvom SLOVENSKÉ VIANOCE. Máme pre vás lístky na dve predstavenia, ktoré budú súčasťou vianočného programu v Rusovciach: 05. 12. 2019 o 19:00 hod. a 17. 12. 2019 o 19:00 hod. Vstupenky za zvýhodnenú cenu 6,- EUR zakúpite na sekretariáte miestneho úradu.
 
15
okt
2019

Pozvánka na exkurziu do Sysľovských polí

Chcete vidieť nášho najväčšieho lietajúceho zástupcu vtáčej ríše? Myslíte si, že v poľnohospodárskej krajine nie sú žiadne zaujímavé druhy vtáctva? Prečo sa obmedzuje vstup do území, kde žijú? Poďte sa pozrieť s odborníkmi do unikátneho Chráneného vtáčieho územia Sysľovské polia, že príroda môže byť aj tu rozmanitá. Stretneme sa v sobotu 26. októbra 2019 o 9:30 v Rusovciach, súradnice: 48.0434647N, 17.1549267E, zastávka Gaštanová aleja, bus 90 a 91. Odtiaľto pôjdeme peši. Trasa je vhodná aj pre rodiny s deťmi, povedieme vás po okraji územia, zoznámite sa s jeho obyvateľmi. Dozviete sa, čím sú chránené druhy ohrozené a ako sa im dá pomôcť, čo sa už pre ich ochranu urobilo a aké sú plány. Čo vás čaká: najväčší a najťažší európsky lietajúci vták – drop veľký, tipy na rozoznanie vtáctva, orientácia podľa siluety počas letu, pozorovanie dravcov a ďalších operencov. Exkurzia je bezplatná, potrvá max. 2 hodiny, ukončíme ju pri tzv. trojhraničí, teda hranici troch štátov – Slovenska, Rakúska a Maďarska. Prineste si vhodnú obuv i oblečenie a ďalekohľady (na mieste bude možné si požičať iba zopár). Exkurziu organizuje Ochrana dravcov na Slovensku vďaka nadácii EPH. Kontakt: slobodnik@dravce.sk, 0907 026 107.
 
7
okt
2019

Workshop kaligrafie s japonskými majstrami 24. 10. 2019

Mestská časť Bratislava-Rusovce v spolupráci s Veľvyslanectvom Japonska v SR pozýva na workshop kaligrafie s japonskými majstrami z Asociácie Shodo Geijutsu-in. Tento rok budú mať záujemcovia o umenie japonského krasopisu možnosť učiť sa pod vedením predsedu asociácie, pána Daiuna Tsujimota a jeho kolegov. Workshop sa uskutoční dňa 24. 10. 2019, v čase od 18:00 - 20:00 v priestoroch Pastoračného centra v Rusovciach. Vstup je zdarma, počet miest je limitovaný. Na workshop je potrebné vopred sa prihlásiť e-mailom na sekretariat@bratislava-rusovce.sk. Občerstvenie a pracovné pomôcky budú zabezpečené, bližšie informácie zašleme registrovaným účastníkom pred konaním workshopu. Príďte sa zoznámiť s umením japonského krasopisu! Čo znamená KALIGRAFIA? V japončine sa na označenie kaligrafie používa slovo shodo, ktoré v preklade znamená „cesta písma“. Pri shodo sa píše na japonský papier (washi) štetcom vyrobeným z bambusu a zvieracích štetín, ktorý sa nazýva fude. V kaligrafii sa často píšu veľmi archaické, alebo staré čínske znaky. Moderné variácie, či zjednodušené znaky sa využívajú len zriedka. Umenie shodo má svoj pôvod v Číne a do Japonska sa dostalo v 6. alebo 7. storočí spoločne s technikou výroby štetcov, tušu a papiera. V týchto dobách bola kaligrafia dôležitou súčasťou vzdelávania členov aristokratických rodín. Postupom času sa toto umenie rozšírilo i medzi bežných ľudí. Dnes je kaligrafia nielen umeleckou formou, ktorú obdivujeme v múzeách, či galériách. Ľudia ju využívajú napríklad pri písaní novoročných pozdravov, ale i v iných, bežných situáciách každodenného života.
 
4
okt
2019

POZOR, ZMENA TERMÍNU ŠARKANIÁDY!

Kvôli nepriaznivému počasiu sa Šarkaniáda presúva na sobotu 12. 10. 2019.