V súvislostí s ochorením COVID-19 sa vyskytli prípady, kedy podvodníci telefonicky kontaktovali seniorov s tým, že je v ich okolí veľa ľudí infikovaných koronavírusom, preto ich prídu očkovať vakcínou proti ochoreniu COVID-19, za ktorú je potrebné zaplatiť 7.500 eur. V prípade, že nebudú súhlasiť s očkovaním, pôjdu na povinnú dvojtýždňovú karanténu do Bratislavy. Taktiež sa vyskytli prípady, v ktorých podvodníci v telefonickom kontakte so seniormi uviedli, že ich príbuzný sa nachádza v nemocnici na pľúcnej ventilácii a potrebuje peniaze na vakcínu vo výške 7.500 eur. Tiež telefonicky kontaktovali seniorov, že im prídu zmerať teplotu, ponúkajú im na predaj rôzne filtre, dezinfekčné gély a ochranné rúška. a pod.
Podvodníci telefonicky kontaktujú seniorov s cieľom vylákať od nich celoživotné úspory volajú seniorom na ich pevné linky alebo mobily, ako ich príbuzní alebo známi (napr. vnuk, syn, brat) a súrne žiadajú požičať peniaze na rôzne účely (napr. kúpa elektroniky, motorového vozidla atď.). Tiež sa predstavujú ako lekári, zdravotné sestry a oznámia seniorom, že ich príbuzný spôsobil vážnu dopravnú nehodu, leží v nemocnici, nemôže komunikovať, lebo si pri nehode odhryzol jazyk a súrne potrebuje peniaze na vyplatenie škody, ošetrenie a neoznámenie prípadu polícií. Podvodníci vymýšľajú rôzne emotívne príbehy, napr. pri nehode bolo ťažko zranené dieťa alebo tehotná žena, sú v ohrození života a potrebujú okamžite peniaze na operáciu. Seniorov žiadajú, aby nikoho nekontaktovali, s nikým túto záležitosť nepreberali, lebo ich príbuzný bude mať problémy so zákonom (pretože šoféroval pod vplyvom alkoholu a môže ísť do väzenia).
Pre peniaze si podvodníci prídu k seniorom buď osobne alebo ich žiadajú, aby peniaze vkladali na konkrétne účty v banke alebo peniaze posielali cez finančnú službu Western Union. Seniori si skutočnosti uvádzané podvodníkmi v telefóne neoveria, v strese a bez rozmýšľania idú vybrať peniaze zo svojich účtov. Svoje úspory vložia na cudzie účty v domnienke, že ich posielajú svojmu príbuznému, ktorý ich súrne potrebuje.
Podvodníci úmyselne volajú viackrát za sebou, aby seniorom zabránili kontaktovať svojich príbuzných alebo iné osoby, ktorým dôverujú.
V tejto súvislosti Okresné riaditeľstvo Policajného zboru v Bratislave V vydáva nasledovné upozornenia a odporúčania:
- upozorňujeme seniorov, aby boli opatrní a obozretní voči neznámym osobám, ktoré ich telefonicky kontaktujú a žiadajú peniaze; nikdy neverte vymyslenému, emotívnemu príbehu, ktorý Vám uvádza akákoľvek osoba a žiada Vás o peniaze,
- odporúčame seniorom, aby si skutočnosti uvádzané v telefonickom rozhovore s neznámou osobou ihneď overili u svojich príbuzných, alebo iných osôb, ktorým dôverujú,
- upozorňujeme seniorov, aby nehovorili do telefónu koľko peňazí majú doma alebo v banke, neodovzdávali a nepožičiavali peniaze osobám, ktoré nepoznajú,
- nikdy nevyberajte svoje finančné úspory z osobných účtov, bankomatov v súvislosti s podozrivým telefonátom,
- neriaďte sa pokynmi volajúceho podvodníka – nevkladajte peniaze na cudzie účty v bankách a neposielajte peniaze cez finančnú službu Western Union.
Seniori, ak máte akékoľvek pochybnosti, prípadne podozrenie, že ide o trestný čin, kontaktujte políciu na telefónnom čísle 158.